אבנר הייזלר – מי זכאי להפקיד לקרן השתלמות?

קרן השתלמות

קרן השתלמות נחשבת כאפיק הפנסיוני לטווח בינוני, הטוב ביותר, ובנוסף לכך יש לציין כי מעסיקים רבים, וגם עובדים רבים אינם יודעים את היתרונות שיש בקרן השתלמות, ומפני ששמה מטעה רבים החושבים שהם אינם צריכים אותה. אבנר הייזלר מומחה לתביעות נגד חברות הביטוח מציין כי חוסר ידיעה של אנשים לעיתים גורם להם להפסיד, למרות שקרן ההשתלמות יש בה יתרונות רבים במיוחד מעסיקים אינם יודעים את היתרונות האלו, ולא מבצעים עבור העובדים שלהם את ההפקדות לקרן ההשתלמות, אך לא כל העובדים זכאים לקרן השתלמות ולכן יש להבין היטב את הכללים הנהוגים בעניין.

מי זכאי להפקיד לקרן השתלמות?

אבנר הייזלר מציין כי יש מגוון רחב של עובדים, שיכולים להפקיד לקרן השתלמות שכירים, עצמאיים ובני קיבוצים ומושבים שיתופיים.

  • עובדים שכירים

אבנר הייזלר מציין כי בניגוד לביטוח מנהלים, שבו המעסיק מחוייב על פי חוק להפריש לעובד כסף, בקרן השתלמות אין חובה כזו, אך בהסכמים קיבוציים כן החובה הזו מעוגנת.

עוד עובדה מעניינת על קרן השתלמות היא שמעסיק שאינו מעוניין לפתוח לעובד, העובד אינו יכול לפתוח בעצמו, אך עובד שהוא שכיר וגם עצמאי כן יכול לפתוח לעצמו קרן השתלמות.

עובדי קבלן (כח אדם) במידה ובמקום העבודה נהוג שהמעסיק מפריש הוא גם חייב להפריש לעובד הקבלן.

עובדי ניקיון ותחזוקה, על פי חוק שקיים משנת 2013 וחוק שקיים משנת 2014 מעסיקים חייבים להפריש לקרן פנסיה לעובדי ניקיון ותחזוקה.

עובדי שמירה ואבטחה- על פי חוק זכאים עובדים שמעוסקים בחברות שמירה ואבטחה לקרן השתלמות החל משנת 2013 לעובדים המועסקים במגזר הפרטי, והחל משנת 2014 לעובדים המועסקים במגזר הציבורי.

  • עובדים עצמאיים

עובדים עצמאיים יכולים להפריש לקרן השתלמות רק כאשר הם רוצים, והוא זכאי להטבות מס בהתאם לזכויות אלו.

כמה מפרישים בקרן השתלמות?

עובד שכיר שמעוגן על פי  הסכמים קיבוציים ניתן להפריש עבורו על ידי קרן השתלמות 10% ממשכורת העובד. העובד מפריש 2.5% ואילו המעסיק מפריש ,7.5% למרות שאין מדובר על הפרשות לגיל פרישה, הוא יכול לצאת מין החיסכון בכל זמן שהוא רוצה.

העצמאי גם יכול להפריש לקרן השתלמות רק עד תקרה מסוימת 7% מהכנסתו 2.5% לא מזכה אותו בהטבות מס ואילו 4.5% מזכה בהתאמות מס.

אבנר הייזלר מציין כי במידה ומתבלטים באיזה אפיק פנסיוני לבחור הוא ממליץ על קרן השתלמות שהיא לדעתו האופציה הטובה הקיימת בשוק הביטוחים.

*יודגש כי אבנר הייזלר אינו עורך דין, אך מומחה בהגשת תביעות אל מול חברות הביטוח על כל הצד הפרוצדורלי.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום היא בלוגרית מקצועית מעולם הפיננסים שהחלה את דרכה בגיל 20 כעובדת קבלן באחד מהבנקים הגדולים בארץ, ומהר מאוד הפכה את העבודה לאהבה. היא כותבת כבר כמה שנים על תחום הפיננסים, נדל"ן וכל נושא אחר בתחום הכלכלה.

Leave a comment