חובות אבודים? לא בהכרח

במציאות החיים של היום קורה לא פעם שחובות לא תמיד נפרעים. לפעמים זה קורה בגלל חוסר יכולת של החייב לשלם, לפעמים זה קורה בגלל שאין ממי לגבות את החוב ובמקרים אחרים מדובר באדם שלא מוכן לשלם את חובו ואז עולה הצורך לפנות אל עורך דין לענייני גבייה. נבדוק מה עושים בכל זאת במקרים אלו ומה אפשר להציל גם כאשר החוב כבר הפך להיות חוב אבוד.

חובות אבודים אלו הם חובות שאנשים חייבים לנו אך הם לא פורעים אותם. דוגמאות?

  • אדם חייב שפשט רגל – אדם שחייב לנו כסף, הוא הסתבך כלכלית ומסתבר שאנחנו רק אחד הנושים מתוך רשימה ארוכה מאוד של אנשים שהוא חייב להם כסף, אך הוא הגיע למצב שכל רכושו מעוקל ועדיין אין בהם בכדי לפרוע את כל החובות. אולי הוא הגיע למצב שהוא הכריז על פשיטת רגל כאשר בסיומו של התהליך הכריז בית המשפט כי בהליך שכזה, פטור החייב ויש לו הפטר מחובותיו. (ברור כי ההפטר לא ניתן לכל אחד ובכל מצב אך במקרים מסוימים מגיע בית המשפט למסקנה כי זוהי הדרך הטובה ביותר לסייע לחייב לשלם את כל מה שהוא מסוגל לשלם ולאפשר לו לחזור לחיים סדירים. בכך יגדלו הסיכויים כי הוא ישוב למעגל העבודה ויוכל לשוב ולהתפרנס כבתחילה. במקרים מן הסוג הזה ברור כי חלק גדול מבין החייבים ימצאו את עצמם מוותרים מרצון או שלא מרצון, (ברור שלא מרצון. אלא מה?…) על כספם ובמקרה כזה לעיתים טיפול בצ'ק חוזר למשל לא יניב תוצאות.
  • החייב נפטר ואין יורשים – קיימים מקרים נוספים אשר בהם החייב למעשה כבר אינו בין החיים ואין מי שישלם במקומו את החוב. אין לו יורשים והכסף פשוט הפך לכסף אבוד.
  • החייב ברח– ישנם מקרים אשר בהם החייב לא מסוגל להתמודד מול כל הנושים הסובבים אותו והוא פשוט מרים ידיים ורגליים ובורח מהארץ.
  • שכר על עבודה – לעיתים קורה שאדם ביצע עבודה כלשהי והוא כבר הנפיק חשבונית עבור העבודה ואף שילם את המס. בפועל לא קבל את התשלום ושילם מס לחינם מלבד ההוצאות על ביצוע העבודה.

כאן חשוב לדעת כי אפשר בכל זאת לגבות לכל הפחות את החזרי המס שכבר שולמו. עו"ד בתחום יוכל לסייע בכל מה שקשור לנושא של הגשת תביעות כספיות בגין חובות אבודים.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום היא בלוגרית מקצועית מעולם הפיננסים שהחלה את דרכה בגיל 20 כעובדת קבלן באחד מהבנקים הגדולים בארץ, ומהר מאוד הפכה את העבודה לאהבה. היא כותבת כבר כמה שנים על תחום הפיננסים, נדל"ן וכל נושא אחר בתחום הכלכלה.

Leave a comment