האם בועת הנדל"ן קיימת גם בנדל"ן העסקי?

כולם מדברים על בועת הנדל"ן בשוק הדירות למגורים. אך, האם קיימת בועת נדל"ן עסקי? לא בטוח. במאמר, נסביר את הסיבות למחירים הנמוכים של מחירי הנדל"ן העסקי, ונענה על השאלה, שהצגנו.

הביקוש לנדל"ן מסחרי פחות מהביקוש לנדל"ן מגורים

צריך לזכור, שהביקוש על נדל"ן מסחרי כמו מבני תעשיה להשכרה, פחות בהרבה מהביקוש על נדל"ן מגורים. בנדל"ן מגורים, יש בעיה של הצע וביקוש. כלומר: יש ביקוש אדיר לרכישת דירות, אך ההיצע בדרך כלל לא מספיק. אולם, יש הרבה פחות ביקוש לנדל"ן מסחרי. הסיבה לכך, היא שניהול נדל"ן מסחרי לא מתאים לכל אחד. ולכן, הביקוש לנדל"ן מסחרי, מגיע מאחוז לא גדול. ולכן, בדרך כלל, קל יותר למצוא שטחים לנדל"ן מסחרי, ובמחירים סבירים.

מחירי הנדל"ן המסחרי נשארו עדיין נמוכים

הדרך היחידה כיום לקנות שטח נדל"ן במחיר של 300,000 ₪, הוא רק על ידי רכישת שטח לנדל"ן מסחרי. מה גורם למחירי הנדל"ן המסחרי, להיות נמוכים?

הוזלת מחירי הנדל"ן המסחרי- ע"י קבוצות רכישה: אחת מהסיבות בגללה הנדל"ן המסחרי עדיין זול, הוא היווצרות קבוצות רכישה. מגדלי המשרדים באזור המרכז, נבנים לגובה. כך, שיש הרבה שטחים למשרדים. לפעמים, יהיו מאות משרדים, בכל מגדל משרדים גבוה. וכך, הסכום מתחלק בצורה זולה בין המשקיעים.

סיבה נוספת למחירים הזולים של נדל"ן מסחרי- קרקעות חקלאיות: סיבה עקרונית, בגללה מחירי הנדל"ן העסקי עדיין נמוכים, היא שלרוב, הקרקעות שמשמשות נדל"ן עסקי, היו קרקעות חקלאיות. משך זמן הפשרת קרקע חקלאית לבנייה, הינה ארוכה יותר. גם הליכי הוצאת אישורי הבנייה, מורכבים יותר. לכן, ניתן עדיין למצוא מחירי השקעות נדל"ן עסקי, בסכומים הפחותים מחצי מיליון ₪.

הנדל"ן המסחרי, עדיין לא נתון בבועה

הנדל"ן העסקי, עדיין לא נתון בבועה. אמנם, המחירים התייקרו במעט, אך לא בעלייה חדה ומתונה, כמו בנדל"ן למגורים. ישנם הצעות רבות איכותיות של נדל"ן עסקי. ולפעמים, דווקא בתחום הזה- ההיצע, גדול יותר מהביקוש. יש לזכור, שמחירי קרקעות נדל"ן עסקי בפריפריה, יהיו נמוכים, מבלי הרבה ביקוש. את הקרקעות  הללו, יקנו רק יזמים איכותיים, בעלי יכולות להפוך שטחים אלו לנכס מניב. יש לזכור, שלא כל אחד, יכול להשקיע בנדל"ן, עסקי, ולהפוך את הקרקע לנכס מניב.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום היא בלוגרית מקצועית מעולם הפיננסים שהחלה את דרכה בגיל 20 כעובדת קבלן באחד מהבנקים הגדולים בארץ, ומהר מאוד הפכה את העבודה לאהבה. היא כותבת כבר כמה שנים על תחום הפיננסים, נדל"ן וכל נושא אחר בתחום הכלכלה.

Leave a comment