יד לספר תורה מכסף

הרבה תשמישי קדושה משרתים את ספר התורה ואת הקוראים בתורה. אנחנו עדים לכך כי מעבר לספר התורה עצמו שנכתב על גבי קלף יקר, בעבודת יד, עם דיו יקר ואיכותי, יש גם את הנרתיק שהוא לא דבר זול, את המעיל מבד, אצל בני אשכנז שגם הוא מושקע ביותר ועשוי מחומרים הכי איכותיים והכי מהודרים. יש את הכתר העשוי כסף והוא גם כן מוצר יקר מאוד ששווה הן רב. כך גם יש את היד לספר תורה מכסף. הוא גם כן עשוי להיות יקר ערך מאוד ועלותו יכולה להסתכם במאות ובאלפי שקלים.

למה צריך יד לספר התורה?

היד היא למעשה מעין אצבע הנועדה להצביע בספר התורה ולסייע במהלך הקריאה במעקב אחר הטקסט הכתוב. זה עוזר גם לעולה לתורה שאמור לקרוא את הכתוב מתוך ספר התורה.

היד עשויה על פי רוב כסף טהור והוא מאדיר את יופיו ואת קדושתו של הספר.

אז יש כאלה התוהים, לשם מה צריך את היד לספר התורה? מדוע ולמה יש צורך באצבע יקרה כל כך? האם אי אפשר להצביע באמצעות האצבע האנושית? אז זהו שזה לא כל כך פשוט מהבחינה ההלכתית.

בגלל קדושתו של ספר התורה, אסור מגזירת חכמים לגעת בקלף של ספר התורה. אנחנו לא נחשבים כיום נקיים מטומאה ובגלל זה אל לנו לגעת בקלף ובאותיות הקדושות.

מעבר לכך, היד הנוגעת בכתב עלולה חלילה לפגום באותיות הקדושות. ספר תורה שיש בו פסול או פגם הכי קטן עשוי במקרים מסוימים להיפסל לגמרי. אסור מובן שזה יקרה.

השקיעו ביד

גבאים וסופרים יודעים היום כי אם הם רוצים להאדיר את ספר התורה ולעשות אותו יקר ומכובד כפי שראוי לו, הם צריכים להשקיע ביד איכותית.

מוזמנים לרכוש עוד היום – נטפים חנות יודאיקה.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום היא בלוגרית מקצועית מעולם הפיננסים שהחלה את דרכה בגיל 20 כעובדת קבלן באחד מהבנקים הגדולים בארץ, ומהר מאוד הפכה את העבודה לאהבה. היא כותבת כבר כמה שנים על תחום הפיננסים, נדל"ן וכל נושא אחר בתחום הכלכלה.

Leave a comment