המשמעות של להיות על הספקטרום

היום ניתן לראות מגמה הולכת וגדלה של מודעות להפרעת האוטיזם ושל טיפול באוטיזם. מדובר על שם כללי הניתן לקשת רחבה של מצבים, אשר מאופיינים בהפרעה נירו- התפתחותית. הפרעה זו מקשה על האדם לקיים תקשורת עם הסביבה שלו, ליצור קשרים חברתיים ולהבין קודים חברתיים. חשוב להבין כי הספקטרום האוטיסטי הינו רחב, ולכן ישנן דרגות שונות של ההפרעה. בדרך כלל, ההפרעה מאובחנת בשנים הראשונות לחיי הילד, כאשר הוא אינו מגיב ואינו מתנהג בהתאם למצופה מבני גילו. למשל תינוק בן חצי שנה שאינו מנסה ליצור קשר עין עם הוריו או ילד בן שנה וקצת שמתקשה להשתמש בשפה לצורך תקשורת, צריך לעבור אבחון מקצועי וטיפול באוטיזם אצל טלי אנגור.

להיות על הספקטרום – במה זה מתבטא?

כאמור, הספקטרום האוטיסטי רחב למדי, ולכן ניתן למצוא עליו אנשים שסובלים מבעיות תקשורת שונות. הדרגות החמורות ביותר אינם מדברים כלל, ולמעשה ההתנהגות שלהם שונה לחלוטין מההתנהגות של בני גילם. לעומת זאת, ילדים שסובלים מאוטיזם בדרגה קלה או בינונית בלבד, יכולים לדבר ולהתנהג בדיוק כמו בני גילם, אך הם סובלים מקשיים ביצירה של תקשורת הדדית או בהבנה של הסיטואציה. למשל, רבים מהם לא מצליחים להבין בדיחות ונוטים להבין את הנאמר בצורה מילולית, ללא שום יכולת להבין מטאפורות או ביטויי לשון. חלק מהאנשים על הספקטרום סובלים מפגיעה ביכולת הקוגניטיבית, המוטורית או החושית שלהם.

ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי סובלים לרוב מקשיים באינטראקציות חברתיות, הם לא מצליחים להשתלב בשיחה תקינה או להתנהג בצורה החברתית המקובלת. כמו כן, רבים מהם מתקשים בתקשורת עם הסביבה, היות והם לא שומרים על קשר עין, לא מצליחים להשתמש בשפה בצורה יעילה וסובלים מחוסר הלימה בין הבעת הפנים או שפת הגוף שלהם לבין המילים שלהם. כמו כן, ילדים על הספקטרום האוטיסטי נוהגים להתעניין בתחומים מאוד צרים ומאוג מוגבלים, ולכן המשחקים שלהם יהיו שונים לחלוטין מאשר משחקים של ילדים בני גילם. רוב הילדים על הספקטרום האוטיסטי יעדיפו לשחק לבד או עם מבוגרים/ילדים הקטנים מהם, בשל הפרעה להתחבר עם ילדים בני גילם. ילדים אלו יציגו לרוב התנהגות אובססיבית ותגובה חריפה על שינויים בשגרה.

הנכם מוזמנים להתעדכן בטוויטר של טלי אנגור.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום היא בלוגרית מקצועית מעולם הפיננסים שהחלה את דרכה בגיל 20 כעובדת קבלן באחד מהבנקים הגדולים בארץ, ומהר מאוד הפכה את העבודה לאהבה. היא כותבת כבר כמה שנים על תחום הפיננסים, נדל"ן וכל נושא אחר בתחום הכלכלה.

Leave a comment