אריה גולדין: סוגי השווקים הפיננסיים

תחום המסחר בשוק ההון כולל בתוכו סוגים שונים של שווקים פיננסיים. לכל שוק מאפיינים משלו ודרכי התנהלות שמייחדים אותו. כמובן שבעת קבלת החלטה ולקראת בחירה של אפיק ההשקעה חשוב לבחון את השווקים ולהכיר את אופי הפעילות בהם. במידה ואין לכם את הידע הנדרש מומלץ להיוועץ עם מומחים בתחום כמו  אריה גולדין. ייעוץ מקצועי מאפשר לסוחרים מתחילים לקבל החלטות חכמות שלרוב יוכיחו את עצמם. בהתאם למסקנות ניתן לבחור את השוק הנכון והמתאים לאפשרויות ההשקעה שלכם ולמידת הסיכון אותו אתם מוכנים לקחת על הכסף שלכם. אך בשלב הראשון חשוב כמובן להכיר את השווקים הקיימים ולהבין מהם הקווים המאפיינים כל אחד מהם.

אילו סוגי שווקים קיימים?

  1. שוק ראשוני – זה השוק בו סוחרים בניירות הערך בפעם הראשונה. החלק המרכזי של השוק הראשוני הוא הנפקות של מניות או אגרות חוב.
  2. שוק משני – בשוק המשני סוחרים בניירות ערך לאחר ההנפקה שלהם. החשיבות של השוק הזה הוא בסחירות ובנזילות שהשוק נותן לניירות ערך שכבר קיימים. התכונות הללו מביאות לכך שתהיה התעניינות של משקיעים בניירות הערך אשר הונפקו בשוק הראשוני.
  3. שוק מידי – כאן מדובר על שוק בו מתבצעות עסקאות מידיות – spot market. בשוק זה ניתן לקנות ולמכור ניירות ערך וכן נכסים שונים. פעולות המסחר מתבצעות באופן מידי. גם הסכמי המסחר וגם המסחר עצמו יוצא אל הפועל בסמיכות לפעולת המסחר.
  4. שוק לעסקאות עתידיות – בשוק זה מבצעים הסכמים בהווה למסחר שיתבצע בעתיד בהתאם להסכמים שנערכים בין הסוחרים. Forward Market מתבצע בחוזי future וכן בחוזי forwred. ההסכם כבר נחתם, וביצוע ההסכם יצא אל הפועל בתאריך המוסכם על שני הצדדים.
  5. שוק חליפין בינלאומי – מדובר על שוק בו סוחרים במטבעות של מדינות שונות ברחבי העולם. השוק כולל עסקאות מידיות אל מול עסקאות עתידיות. בשוק זה יש חלק גדול למדי של סוחרים ספקולנטים אשר מטרתם היא להרוויח במהירות.

אכן, שווקים שונים שכל אחד מהם מציע אופי מסחר שונה. אריה גולדין http://www.infocenters.co.il/gfh/notebook_ext.asp?book=45781&lang=heb&site=gfh וסוחרים מקצועיים נוספים מנתחים לעומק את ההבדלים, ומצביעים על ייחודיות לכל שוק ושוק.

 

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום היא בלוגרית מקצועית מעולם הפיננסים שהחלה את דרכה בגיל 20 כעובדת קבלן באחד מהבנקים הגדולים בארץ, ומהר מאוד הפכה את העבודה לאהבה. היא כותבת כבר כמה שנים על תחום הפיננסים, נדל"ן וכל נושא אחר בתחום הכלכלה.

Leave a comment