מה העונש כיום בישראל על עבירות סמים?

נושא עבירות הסמים שגבולותיו בעבר היו מאוד ברורים, החל לקבל תפנית כאשר הגבולות החלו להיטשטש מעט עקב עליית הפופולריות של סם המריחואנה, הן בארץ והן בעולם. כאשר מדינות רבות בעולם החלו לקבל על עצמן את הלגליזציה של הצמח האמור, אי אפשר שלא להתעלם מכך שהוא עדיין מוכר כסם מסוכן בפקודת הסמים המסוכנים. לכן, גם היום, חשוב לדעת מהו העונש בישראל על עבירות סמים וכיצד ניתן לפנות אל ועדת שחרורים במקרה של מאסר.

העונש על עבירות סמים עובד כך

כמעט כמו כל דבר בחיים, גם פה כל מקרה לגופו. כך שהעונש המזערי יכול להיות תשלום קנס ואילו העונש המקסימלי יכול להגיע עד לכ-20 שנה. ישנם פרמטרים מסוימים לפיהם מערכת המשפט הולכת בכדי לקבל החלטה בגין כל תיק ותיק המגיע לשורותיהם.

כך למשל, אזרח מן השורה, שמעולם לא ביצע עבירה ותיקו נקי מכל חטא, הנתפס באחזקת מריחואנה לשימוש עצמי, יוכל לשלם קנס ובו בזמן לבקש את מחיקת הרישום מתיקו. מערכת המשפט יודעת לזהות כאשר מדובר באדם שלא בא להרע לאף אחד, בעיקר בימינו אנו, כשהמריחואנה פופולרית לשימוש בכל רחבי העולם.

לעומת זאת, אזרח הנתפס על אותה עבירה בדיוק, אך עברו מלא בעבירות קודמות, יקבל עונש שונה בתכליתו מעונשו של אדם שלא ביצע עבירה בימיו. כאמור, מערכת המשפט יודעת לזהות את טיבו של אדם וגם לה קיים גבול הסלחנות במתן קנס בלבד.

כמו כן, מאחר ועבירות סמים לא מתייחסות אך ורק במריחואנה, נגיד לכם שככלל, ישנן עבירות שלא קשורות לסם עצמו אלא לאדם המתעסק איתו. כך למשל, עונש על סחר בסמים, גידול וייצור סמים יכול להגיע לעונש מרבי של עשרים שנה. כמו גם אם מתבצעת מכירת סם אסור לקטין, העונש יכול להיות כבד מאוד ואפילו כבד יותר מאשר סחר 'רגיל בסמים.

כמו הנושא של עבירות מין, גם חוק פקודת הסמים המסוכנים הוא נושא חשוב מאוד במערכת המשפט ובמשטרת ישראל. שני הגופים הללו עושים עבודתם נאמנה בכדי למנוע את התפרסות הסמים האלה יותר ויותר. אך אם נקלעתם לעבירה הקשורה לסמים, אין זה אומר שאתם אשמים במלוא העבירה ולכן ההמלצה הטובה ביותר שיש לנו תהיה לקבל את הגנתו שלעורך דין.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום היא בלוגרית מקצועית מעולם הפיננסים שהחלה את דרכה בגיל 20 כעובדת קבלן באחד מהבנקים הגדולים בארץ, ומהר מאוד הפכה את העבודה לאהבה. היא כותבת כבר כמה שנים על תחום הפיננסים, נדל"ן וכל נושא אחר בתחום הכלכלה.

Leave a comment