סיווג קבלנים – כל מה שצריך לדעת

סיווג קבלנים

סיווג קבלנים הוא הדרך לסווג את הקבלנים לפי קטגוריות שונות. במובן היום יומי, ברור שקבלן אינסטלציה עושה דברים לחלוטין אחרים לעומת קבלן עבודות עפר או גינון או לעומת קבלן לעבודות שלד. אולם למעשה סיווג קבלנים מתייחס גם למשהו עמוק יותר שקשור עם רישום, השתתפות במכרזים, היקף כספי של פרויקטים ועוד.

איך קובעים סיווג

לפני שנרשמים בפנקס הקבלנים יש צורך להבין איך קובעים סיווג קבלנים.
הסיווג נשען על כמה דברים שאותם נציג בפניכם כעת:

  1. הענף – התחום הרחב הזה מחולק לענפים שונים. כל ענף מחולק גם לענפי משנה. בהתאם לכך כל קבלן שרוצה להירשם צריך לבדוק מה הסיווג המתאים לו.
  2. ווק מקצועי – בכל סיווג ישנה התייחסות עקיפה לוותק. הוותק מצוין במספרים שמתארים את כמות הפרויקטים.
  3. היקף פרויקטים – מספרי הסיווג נעים בין 1 ל – 5. המספרים הללו בשילוב אותיות מסמנים את ההיקף הכספי ומורכבות הפרויקטים. כלומר קבלן יותר וותיק ועם סיווג יותר גבוה מורשה לבצע פרויקטים יותר יקרים ומורכבים.
  4. קוד – לסיווגים שונים מוצמד קוד. מדובר בקוד של 3 ספרות שמתאר את ענף האב. קוד זה לא מתאר את הוותק או היקף עבודות מירבי.

איך מעלים סיווג לקבלנים

על מנת להעלות סיווג לקבלן, בכל ענף שהוא, יש צורך לעמוד פרק זמן מסוים בקריטריונים של הסיווג הקודם. לאחר מכן יש להגיש בקשה להעלאת סיווג, בצורה דומה למדי לרישום קבלן חדש. העלאת הסיווג אפשרית לקבלן יחיד או לחברה קבלנית (כאשר הרישום מוצמד למספר חברה ולשם החברה). העלאת סיווג נעשית על ידי מסירת הוכחות לפרויקטים, אישורים כספיים, חוות דעת של לקוחות לפי הצורך ועוד. הפעולה נעשית על פי רוב בליווי של עורך דין המתמחה בתחום רישום קבלנים.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום היא בלוגרית מקצועית מעולם הפיננסים שהחלה את דרכה בגיל 20 כעובדת קבלן באחד מהבנקים הגדולים בארץ, ומהר מאוד הפכה את העבודה לאהבה. היא כותבת כבר כמה שנים על תחום הפיננסים, נדל"ן וכל נושא אחר בתחום הכלכלה.

Leave a comment