איך לקבל פיצוי כספי מתאונות עבודה?

פיצוי כספי מתאונות עבודה

המונח תאונות עבודה מתייחס לכל סוגי התאונות שיכולות להתרחש במקום העבודה, בדרך אליה או בדרך חזרה ממקום העבודה. בחוק הביטוח הלאומי (סעיף 79) מוגדרים תנאי תאונות עבודה כך: תאונה שהתרחשה בשעות העבודה של העובד הנפגע, תאונה שהתרחשה עקב תנאי העבודה של העובד, בנוסף גם מתייחס החוק לתאונות שקורות בחזרה או בדרך אל וממקום העבודה.

תביעת פיצוי על תאונת עבודה

פיצוי כספי מתאונות עבודה מקבל העובד על תאונת העבודה. מדובר בתשלום המוענק על ידי המוסד לביטוח לאומי לעובד שנפגע בתאונת עבודה. ישנם שני סוגי תביעות לביטוח הלאומי על תאונת עבודה.

  1. תביעה לביטוח לאומי לקבלת תשלום על הימים בהם כושר העבודה של העובד הנפגע, היה במצב שאינו מאפשר לו לעבוד ולקבלת דמי פגיעה. כמובן כל זאת בכפוף לאישורים הרפואיים שיעידו על כך ושעל הנפגע להציג.
  2. התביעה השנייה היא לקביעת דרdת נכות מהעבודה. מטרת תביעה זו הוא קבלת קצבת או מענק נכות.

גובה הפיצוי

דמי הפגיעה אותם זכאי עובד שנפגע בתאונת עבודה לקבל מחושבים כך: בהתאם לשלושת החודשים הקודמים לתאונה – יקבל הנפגע 75% מסך ההכנסה. יש לציין כי מתוך דמי הפגיעה ינוכו דמי ביטוח בריאות, דמי ביטוח לאומי ומס הכנסה.

את דמי הפגיעה יהיה הנפגע זכאי לקבל למשך 91 יום – 13 שבועות. במידה והעובד יוכיח כי גם לאחר תקופה זו הוא עדיין אינו כשיר לעבודה, הוא יוכל להגיש תביעה לקביעת נכות. במסגרת תביעה זו יהיה על העובד להתייצב בפני וועדה רפואית ולכך חשוב מאוד להתכונן כראוי.

בהתאם לאחוזי הנכות שיקבעו לעובד הוא יהיה זכאי לקבל פיצויים. כאשר מדובר על פחות מ – 9% נכות, לא יקבל העובד פיצויים, במקרים קשים חלילה יוכל העובד להגיש בקשה לקבלת נכות כללית אובדן כושר עבודה .

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום היא בלוגרית מקצועית מעולם הפיננסים שהחלה את דרכה בגיל 20 כעובדת קבלן באחד מהבנקים הגדולים בארץ, ומהר מאוד הפכה את העבודה לאהבה. היא כותבת כבר כמה שנים על תחום הפיננסים, נדל"ן וכל נושא אחר בתחום הכלכלה.

Leave a comment