היטל השבחה – מה חשוב לדעת

היטל השבחה נחשב לאחד ההיטלים המדוברים ביותר בתקופה האחרונה. רבים נוטים לבלבל בינו לבין מס שבח, אך למעשה מדובר על שני דברים שונים לחלוטין. כאשר מדובר על היטל השבחה, מדובר למעשה על היטל המוטל על בעל הנכס, במידה והוא מעוניין לשפר את הנכס שלו. השיפור יכול להתבטא באמצעות תוספת מרפסת, הגדלה של זכויות הבנייה על הקרקע, הוספת יחידת דיור וכדומה. היטל זה יש לשלם באחד משלושה מקרים, אשר מעלים את ערך הנכס- אישור שימוש חורג, אישור הקלה או אישור תכנית בניין עיר. ההיטל מוטל על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, כאשר הסכום של ההיטל עומד על סך של 50% משווי ההשבחה. כמובן שההיטל עצמו משולם רק ברגע מכירת הנכס, כאשר נעשה מימוש בפועל של ההשבחה.

נקודות חשובות שמומלץ לדעת לגבי היטל השבחה

קודם כל, כדאי לדעת כי ברוב הפעמים היטל השבחה מוטל על בתים פרטיים, דירות גן או דירות גג למיניהן. על מנת לצמצם את תשלום המס, לקבל הנחה או אפילו פטור מלא, יש צורך לעמוד בתנאים מסוימים. למשל, במידה והקרקע ממוקמת בשכונת או באזור שיקום, ניתן לקבל פטור מלא מהיטל השבחה. כמו כן, ישנם אזורים ספציפיים בהם הממשלה הכריזה בצו, כי מדובר על שטח הפטור מכל חובת תשלום של היטל השבחה. כמובן שמוסדות ציבוריים שאינם למטרת רווח, זוכים לקבל פטור מלא, מדובר על מוסדות חינוך שונים, מוסדות תרבות, מדע, בריאות, ספורט וכדומה. כמו כן, ניתן לקבל פטור מההיטל, כאשר מדובר על דירה שהבעלים שלה זכאי לסיוע מאחת התוכניות השונות של משרד הבינוי והשיכון. בנוסף, הממשלה מספקת פטור גורף מהיטל השבחה, כאשר מדובר על בנייה של ממ"ד בתוך דירה, בתנאי שהוא מגיע בשטח המינימלי של 9 מ"ר בלבד.

לסיכום, היטל השבחה נחשב לאחד ההיטלים המשמעותיים ביותר, היות והסכום עלול להגיע למאות אלפי שקלים. אנשים רבים אינם מוכנים לשלם סכומים מסוג זה, היות והם מורידים משמעותית את הרווח שלהם על מכירת הנכס. לכן מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע שמתמחה בתחום, במטרה לבדוק את האופציה לקבל פטור או הנחה.

מידע נוסף באתר https://rslawfirm.co.il

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום

גיתית בן-שלום היא בלוגרית מקצועית מעולם הפיננסים שהחלה את דרכה בגיל 20 כעובדת קבלן באחד מהבנקים הגדולים בארץ, ומהר מאוד הפכה את העבודה לאהבה. היא כותבת כבר כמה שנים על תחום הפיננסים, נדל"ן וכל נושא אחר בתחום הכלכלה.

Leave a comment